Aktuality

Jak zajistit, aby želvy z jezírka neutekly

Želvičky v okrasném jezírku

Želvičky v okrasném jezírku

Chovat želvy v zahradním jezírku je jistě dobrý počin. Především pro samotné želvičky, které tak získají mnohem větší prostor pro plavání. Navíc pobyt na sluníčku želvám svědčí i ze zdravotního hlediska. Želvy jsou i vítaným zpestřením, především pak pro malé děti. Navíc želvy, jako každý živočich, dokáží vdechnout vaší zahradě život.

O želvy v zahradním jezírku je ale potřeba se dobře postarat. Velkým želvám nehrozí v podstatě žádné nebezpečí. Pokud jste se ale rozhodli umístit do jezírka i malé želvy, musíte si dát pozor, aby se nestali potravou pro různé dravce. Z tohoto důvodu je nutné zabezpečit pletivem jezírko i ze shora.

Okolí jezírka, ve kterém plánujete želvy chovat, se musí zabezpečit z jiného důvodu. Tím je, aby želvy neutekly do volné přírody. Nejčastěji chované želvy nádherné jsou totiž velmi otužilým druhem, který je schopný přežít téměř v jakýchkoliv podmínkách. Do naší přírody ovšem nepatří. Želvy jsou dravci, kteří v naší volné přírodě nemají téměř žádného přirozeného nepřítele.

Jestliže v okolí jezírka není žádný jiný vodní zdroj, je velmi nepravděpodobné, že by se želvy vydaly na průzkum okolí. Vodní želvy se totiž velmi nerady vzdalují od vody. I tak je ale lepší mít jezírko zabezpečené.

Kolem okrasného jezírka by měl být vybudovaný výběh, který by měl být zabezpečený ohrádkou. Ta by měla být dost vysoká, aby ji želvy nemohly přelézt, ale také by měla být hluboko zapuštěná. Želvy totiž mají dost velkou sílu v předních nohách, takže jim hrabání nečiní žádné potíže. Doporučuje se, aby zapuštěné plechové, betonové nebo dřevěné pláty, tvořící ohradu kolem jezírka, přesahovaly nejlépe třikrát velikost želvy.

Ohrádku kolem okrasného jezírka můžete pojmout i jako dekorační počin na zahrádce. Vytvořit ji můžete např. z kamenů. Oblast kolem jezírka můžete vystavit malou suchou květinovou zídku.

Datum: 25.8.2017 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.