Aktuality

Jak si poradit se zelenou vodou v jezírku

zahradni-jezirkoZelená či zakalená voda v zahradním jezírku není vůbec nic příjemného. Kromě toho, že na jezírko není nijak hezký pohled, bude patrně také zapáchat a možná i ohrožovat živočichy v jezírku a jeho okolí. I proto je potřeb tento problém co nejdříve vyřešit.

Možná, že už jste také někdy potýkali s podobným problémem. Na jaře spustíte své okrasné jezírko přesně podle doporučení. Provedete potřebnou údržbu jak samotného jezírka (vyčištění dna, odstranění nečistot z hladiny), tak i jeho okolí (odstranění odumřelých rostlin, vysázení nových), přidáte do vody startovací bakterie a zapojíte nezbytnou jezírkovou techniku (kterou jste nejdříve důkladně očistili). Jezírko je pak přesně takové, jaké ho chcete mít (voda je krásně čistá a vodní rostliny dobře prospívají). Po pár dnech ovšem dojde k nežádoucí změně.

Místo průzračné vody bude voda v jezírku kalná a dno jezírka už jen stěží spatříte. A přitom vše pracuje tak jak má.

Příčinu této nevítané změny nejdete nejspíše na dost nečekaném místě. Problémy s kalnou vodou budou způsobovat kvetoucí vodní rostliny. Ty už totiž nebudou z jezírka spotřebovávat tolik živin, ale naopak budou produkovat pyl. Ten je velmi bohatý na živiny. Takže místo toho, aby rostliny z jezírka živiny odebírali, budou je tam přidávat.

Vyšší množství živin se na jaře do jezírka dostane také díky rybám. A to jednak díky krmení, které ryby nestihnou sníst, a jednak také třením. Takové množství živin je pak pro okrasné jezírko katastrofou. Mnohdy nepomůže ani sebelepší UV lampa nebo předimenzovaná filtrace.

I tento problém má ovšem řešení. V první řadě byste měli aplikovat speciální přípravek pro projasnění vody, odstranění zákalu a pro snížení fosfátů ve vodě. Kromě toho se můžete pustit také do manuálního odstranění řas a nečistot z hladiny jezírka. Hned druhý den může do jezírka přidat bakterie, které pomohou jezírku opětovně nastavit rovnováhu. V období příliš velké pylové aktivity se ještě doporučuje přidávat do zahradního jezírka přípravek na odstranění fosforu.

Datum: 6.5.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.