Aktuality

Jak se postarat o ryby v jezírku na podzim

Ryby v jezírku

Ryby v jezírku

Každý chovatel okrasných ryb v zahradním jezírku by měl dobře vědět, jak se o ryby co nejlépe postarat před tím, než udeří první mrazíky.

Se zazimováním okrasných ryb mají menší starosti ti chovatelé, kteří ryby chovají ve velkém jezírku, tzn. v jezírku, které má hloubku větší jak 120 cm. V takovém případě totiž mohou ryby klidně přezimovat přímo v jezírku i pod ledem. Při dodržení několika zásad je možné nechat ryby přes zimu i v jezírku, které má menší hloubku, např. 90 cm. Reálné je to především díky počasí. Poslední zimy totiž nebyly tak velké, takže se v jezírcích nevytvořila tolik silná vrstva ledu, aby ohrožovala ryby v jezírku.

Aby ryby v jezírku ve zdraví přečkaly zimní období je v první řadě potřeba důkladně jezírko vyčistit. Tzn. odstranit veškeré nečistoty z hladiny jezírka, ostříhat odumřelé části vodních rostlin a odstranit kal a bahno ze dna jezírka.

Důležité je ovšem zajistit, aby měly ryby přes zimu dostatečný přísun vzduchu. Pokud neudeří velké mrazy a jezírko vám tedy nezamrzne, nemusíte nic řešit. Jestliže ale budou ve zprávách hlásit pokles teplot, musíte přísun do jezírka zajistit. K tomu, aby jezírko úplně nezamrzlo, můžete použít např. plovák, který zamezí úplnému zamrznutí hladiny jezírka. V obchodech jsou k dispozici také nejrůznější jezírková topítka a ohřívače, které ovšem vyžadují přísun el. energie.

V případě, že vaše zahradní jezírko nemá požadovanou hloubku, budete muset ryby vylovit a přezimovat je někde jinde. Např. v nádrži ve sklepě nebo v garáži, kde voda nezamrzne. Rybám byste v této provizorní nádrži vytvořit takové podmínky, které se budou co nejvíce podobat těm, které ryby měly v zahradním jezírku. Důležitá je především teplota vody. Ta v nádrži by se měla od té v jezírku lišit max. o 3°C. Důležité je rybám zajistit také dostatečný klid a méně slunečního svitu.

Datum: 23.9.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.