Aktuality

Jak rozpohybovat vodu v jezírku

Vodopád  u jezírka

Vodopád u jezírka

Jestliže se zajímáte o výstavbu okrasného jezírka ve vaší zahradě, jistě jste si už o této problematice přečetli řadu článků a možná i zhlédly nějaké to video. Ze studovaných materiálů je vám jistě jasných hned několik věcí, na které si při stavbě jezírka musíte dát pozor. Jednou z nich je pak i to, že je lepší, když se bude voda v jezírku neustále pohybovat a provzdušňovat.

Toho je možné docílit různými způsoby. Využít se dá např. jezírková technika. A to nejen k samotnému provzdušňování, ale jako pohon dalších vodních prvků, které vám budou navíc zkrášlovat okolí jezírka. Řeč je o potoku, vodopádu nebo třeba i o gabionu.

Gabion volte ale opatrně. Spíše než k zahradním jezírkům, se hodí k moderně pojatým koupacím biotopům či klasickým bazénům. Voda se totiž v tomto případě vrací zpátky do jezírka většinou pomocí nerezového chrliče, který se přece jen nehodí do přírodně pojatého jezírka. Pokud ale máte okrasné jezírko pojato spíše moderně, můžete se s chutí pustit do jeho výstavby. Podmínkou je tu ovšem dostatek místa pro jeho vybudování.

Podobným prvkem je pak vodopád, který nevyžaduje tolik místa a přeci jen vypadá u jezírka více přirozeně. Voda se v tomto případě vrací zpátky do jezírka z kamene nebo i z kamenné zídky. Stejně jako v případě gabionu je ovšem potřeba zvážit, jestli se do jezírka skutečně hodí. Těchto prvků byste se měli vyvarovat v případě, že máte jen menší jezírko, kde by tak nemohla vzniknout klidná zóna, kterou potřebují vodní rostliny.

Jestliže máte jezírko vybudované v blízkosti svahu, můžete zauvažovat nad stavbou potůčku. Do kopce vodu dostanete pomocí čerpadla, z něj pak bude voda samospádem stékat pomalu dolů, zpět do jezírka. Aby se vám při stékání neztrácela voda, je dobré vytyčenou trasu nejdříve podložit fólií. Na ní se může položit např. kamení nebo kačírek.
.

Datum: 23.10.2019 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.