Aktuality

Jak množit vodní rostliny

zahradni-jezirko-5Zahradní jezírko je možné ozdobit různými způsoby. Nejčastěji se používají různé vodní hry, jako je např. fontánka nebo třeba vodopád. Oblíbené jsou také sochy a sošky různých zvířat nebo postaviček. Některé mohou být i pohyblivé. V neposlední řadě se využívají také různé osvětlení, které vybrané dekorace či zajímavé části jezírka osvětlují během večera.

Tou nejkrásnější dekorací jsou ovšem vodní rostliny. Nejenže krásně vypadají, ale přináší do zahradního jezírka také život. Jednak tím, že přitahují řadu různých živočichů, ale také tím, že sami rostou, kvetou, pohybují se ve větru.

O vodní rostliny je samozřejmě potřeba se pravidelně starat. Nejvíc práce vás čeká na jaře a na podzim, kdy je třeba rostliny ostříhat, svázat či odstranit odumřelé rostliny. Ty je ovšem potřeba nahradit novými. Ty si buď můžete koupit nebo se můžete pustit do množení svých vlastních vodních rostlin. Vodní rostliny se množí dvěma způsoby, generativně a vegetativně.

Generativní množení znamená, že se rostliny volně vysemeňují do vody a poté klesnou na dno jezírka, kde po nějakém čase začnou klíčit. Některá semena je možné vysévat do misek s bahnitým pískem a rašelinou. Tuto směs nezapomeňte řádně provlhčit. To, že semena jsou už zralá na vysévání poznáte podle barvy a tvrdé skořápky. Po dozrání změní skořápka barvu ze zelené na hnědou. Pak už lze semena použít k vysévání.

Na začátku jara je nejlepší čas na množení rostlin vegetativním způsobem. Stačí z většího shluku rostlin oddělit pomocí rýče trs, který vzápětí rovnou nasadíte na vybrané místo. U některých rostlin je možné množení oddělením oddenku, tedy podzemní částí stonku. Vybírejte také části rostlin, které mají dobré kořeny a už rašící pupeny. Tímto jednoduchým a rychlém způsobem si můžete rozmnožit např. lekníny. Nejlepší dobou je duben až červen.

Datum: 7.8.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.