Aktuality

Jak je to s výsadbou leknínů v jezírku

Leknín v zahradním jezírku

Leknín v zahradním jezírku

Jen v málokterém jezírku nenajdete královnu všech vodních rostlin. Řeč je samozřejmě o leknínu, který zdobí hladinu jednoho okrasného jezírka. Pokud navštívíte některý z tuzemských zámeckých areálů, jistě vám v paměti kromě skvostné architektury samotného zámku uvízne také zahrada a spolu s ní i více než jeden vodní prvek.

Ať už jde o jezírka nebo kašny, pokud jsou tam vysázeny vodní rostliny, tak mezi nimi jistě najdete několik barevných květů leknínů. Tento skvost mezi rostlinami můžete obdivovat i ve své zahradě, tedy spíše ve svém zahradním jezírku.

V obchodech dnes můžete koupit různé druhy leknínů, které se liší svou velikostí, barvou květů, ale také způsobem, jaký přečkávají zimu. Některé odrůdy můžete nechat přes zimu v jezírku a nemusíte s nimi nic dělat. Jiné je lepší přemístit z jezírka do nádoby umístěné např. ve sklepě.

Nejlepší doba pro výsadbu leknínů je v květnu a v červnu. V případě mladších rostlin se doporučuje výsadba do mělké vody. Teprve do delší době, kdy rostlina zakoření a začne vytvářet nové listy, je možné je přesadit do větší hloubky. Vhodné rostliny poznáte podle toho, že budou mít alespoň pět zdravých listů a už budou také dobře prokořeněné.

Zdravé a silné rostliny, které bez problémů dokážou přečkat zimu v jezírku v dostatečné hloubce, můžete vysadit přímo do dna jezírka. Máte-li ovšem v plánu v budoucnu s rostlinami hýbat, např. kvůli přezimování, je lepší vysadit je do speciální nádoby, se kterou budete moct manipulovat.

Přestože na lekníny můžete narazit v téměř každém jezírku neznamená to, že všechna jezírka jsou pro ně vhodná. Lekníny mají své potřeby. Chcete-li zajistit, aby lekníny dobře prospívali a hojně kvetli, je potřeba jim zajistit dostatek slunečních paprsků a klidnou vodu. Lekníny tedy nikdy nevysazujte do míst, do se nachází fontána nebo vodopád.

Datum: 24.3.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.