Aktuality

Fólie pro zahradní jezírka

Jezírková fólie

Jezírková fólie

Při stavbě jezírka lze využít různé materiály. Ve specializovaných supermarketech můžete koupit plastová jezírka, která už mají svůj tvar a velikost. Máte-li ovšem jinou představu o tom, jak má vaše jezírko vypadat nebo chcete-li jezírko větších rozměrů, musíte se podívat po jiném stavebním materiálu. Základní prvkem stavby v tomto případě bude speciální jezírková fólie.

Kvalitní fólie má takové vlastnosti, které zajistí, že vaše jezírko bude bez poškození fungovat řadu let. Mezi tyto vlastnosti patří především odolnost proti mechanickému poškození a UV záření. Jezírková fólie je materiál, na kterém byste při stavbě jezírka rozhodně neměli šetřit. Představa, že byste museli po jednom roce provozu fólii opravovat nebo celou ji vyměnit, není nijak lákavá. Obzvlášť v případě velkého jezírka. Výběru je tedy potřeba věnovat velkou pozornost.

Prim by měla hrát kvalita. Jen pozor, dražší nemusí znamenat také kvalitnější. S výběr si raději nechte poradit od odborníků, kteří vám řeknou, která fólie je pro vaše jezírko ta nejvhodnější.

Kvalitní jezírková fólie by se měla vyznačovat vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům, ultrafialovým paprskům a výkyvům teplot. Zároveň by měla být dostatečně pružná.

Na trhu nejčastěji narazíte na PVC fólie. Ty jsou docela levné a dostupné v tloušťkách od 0,5 mm do 1,5 mm. Výhodou je jejich dlouhá životnost, která se pohybuje okolo 15 let. Nevýhodu je pak jejich malá poddajnost vyžadující jistý druh dovednosti.

Dalším druhem dostupným na trhu jsou EPDM fólie, které jsou velmi pružné. Jejich životnost je až 40 let. Oproti PVC fóliím jsou ovšem citelně dražší.

Nakonec jsou tu ještě geotextilie. Ty by měli být součástí každého jezírka. Jde totiž o velmi odolnou látku, která se podkládá přímo na dno jezírka a teprve na ni nakonec přijde jezírková fólie. Jejím úkolem je tedy chránit fólii před mechanickým poškozením.

Datum: 25.2.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.