Aktuality

Důležité přístroje pro zahradní jezírka

Okrasné jezírko v zahradě

Okrasné jezírko v zahradě

Jestli jste někdy u svých příbuzných či známých obdivovali čistou a průzračnou vodu v zahradním jezírku, tak jste jistě pátrali po způsobu, jak lze takových výsledků dosáhnout. Kromě vynaložené práce vám pak nejspíš poví také to, že velký podíl na tom mají také různé přístroje.

Mezi tyto pomocníky patří například skimmery. Rozlišit jde přitom dva druhy. První z nich je skimmer s vlastním zásobníkem, který zachytává povrchové nečistoty. Druhý typ pak vodu z jezírka prohání přes filtr, který vodu zbaví největších nečistot.

Hlavním přístrojem ovšem bude čerpadlo. Nemusí přitom být jen jedno. Existují různé druhy čerpadel a většinu z nich v zahradním jezírku určitě upotřebíte.

V první řadě budete potřebovat čerpadlo, které bude vhánět větší množství vody do filtračních zařízení. Ta se většinou skládají ze zeolitu a aktivního uhlí. Díky tomu přes filtr neprojdou ani ty nejmenší nečistoty. Čerpadlo s filtrací je důležité především v případě, kdy v okrasném jezírku chováte ryby. Ty totiž dokáží vodu řádně znečistit svými výkaly, nebo i zbytky jídla, které nestačí spořádat.

Čerpadla také potřebuje pro rozpohybování vody v jezírku. K tomu mohou sloužit například vodopády, fontánky nebo potůčky. Voda dopadající z výšky totiž dodává stojaté vodě v jezírku veledůležitý kyslík, který je životně důležitý pro ryby. Zabudování těchto vodních her navíc získáte zajímavé dekorační prvky, jež vaše jezírko přivedou k životu.

Dalším důležitým přístrojem se také UV lampy. Díky nim se nezbavíte viditelných nečistot (k tomu vám mají posloužit právě filry), jejich význam ale spočívá v tom, že dokáží velmi efektivně zabránit množení jednobuněčných mikroorganismů. Nemusíte se tak obávat toho, že se vám v jezírku budou šířit nebezpečné plísně, bakterie nebo viry, které v konečném důsledku vedou ke vzniku obávaných zelených řas.

Datum: 7.2.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.