Aktuality

Co vše škodí vodním rostlinám

jezirka-zahradni_okrasne-jezirkoVodní rostliny jsou pro každé jezírko velmi důležité. V první řadě se podílí na čištění vody v jezírku. Plní ale také roli dekorativní. Aby rostliny tuto funkci mohly dobře plnit, je potřeba se o ně dobře starat. V první řadě byste si měli zjistit, ve které části jezírka se bude konkrétní rostlině nejlépe dařit. Některé rostliny potřebují hodně světla, jiným vyhovuje spíš stín. Jeden druh vodních rostlin má rád teplejší vodu, druhému se nejlépe povede ve vodě studené.

Nevhodně zvolené místo však není to jediné, co rostliny ohrožuje. Stejně jako živočichové i rostliny jsou náchylné na různé choroby. A nebezpečí pro ně představují také různí škůdci.

Největšími nepřáteli rostlin jsou larvy hmyzu. Ty totiž rostliny okusují, vysávají z nich šťávu a nabodávají, čímž je dokáží natolik oslabit, že odumřou. Kromě hmyzích larv ohrožují rostliny také larvy různých brouků nebo motýlů.

K dalším velkým škůdcům patří také mšice. Problém je, že se jich jde jen těžko zbavit. K jejich likvidaci můžete vyzkoušet různé pesticidy, ale dejte si pozor, aby nebyly toxické a neohrožovali život v jezírku. Kromě chemických přípravků můžete použít také známé žluté lepové desky, které rozvěsíte kolem napadených rostlin.

Rostliny mohou dále ohrožovat přemnožení měkkýši, kteří se mohou pustit do okusování rostlin. Jinak jsou ovšem hlemýždi a spol. velmi užiteční, například tím, že konzumují kal z hladiny okrasného jezírka, pochutnají si také na řasách nebo odumřelých částech rostlin. Čímž pomáhají udržovat čistou vodu v jezírku. Přemnožených měkkýšů se zbavíte buďte manuálním sběrem nebo pomocí granulových přípravků.

Nebezpeční pro vodní rostliny mohou představovat také samotné býložravé ryby. Např. amuři či tolstolobici si rádi pochutnávají na leknínech. Jediná možnost, jak lekníny ochráníte, je oplotit je pletivem potaženým zeleným plastem.

Datum: 25.10.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.