Aktuality

Choroby vodních rostlin

jezirko-skudciPěstování vodních rostlin v okrasném jezírku vyžaduje stejnou míru péče jako rostliny pěstované na souši. Samozřejmě tyto rostliny trápí trochu jiné problémy a choroby než ty, na které jsme zvyklí u běžný květin. Na vině je většinou nedostatek světla, teplota vody, hloubka, do které jsou rostliny vysázené, nebo také chemické složení vody v jezírku.

Pokud máte rostliny nasazené v nádobách, nebudete mít s řešením většiny problémů téměř žádnou práci. Vodní rostliny stačí vzít a přesunout na jiné místo, kde budou mít více světla a kde budou nasazeny ve vyhovující hloubce. Rostliny s přemístěním nebudou mít žádný problém. Většina z nich se snadno přizpůsobí změnám a jakmile se jim podaří zakořenit, tak normálně rostou.

Stejně jako normální rostliny, také ty vodní ohrožuje celá řada škůdců. Jedná se především o hmyz a jeho larvy, které rostlinám škodí okusem, děrováním sáním šťáv nebo nabodáváním. Ve většině případů jde o larvy brouků, dvoukřídlích, chrostíků nebo motýlů. Problémy vodním rostlinám mohou způsobit také mšice, které škodí hlavně listům jejich sáním a znečišťováním.

Rostliny, které jsou napadeny škůdci, stačí jednoduše opláchnout silnějším proudem vody. Jestli je to možné, můžete rostlinu na několik vteřin celou ponořit pod hladinu. Použít můžete také chemické přípravky. S nimi ale opatrně. Pokud v jezírku chováte ryby, měli byste se použití jakýchkoliv nepřírodních přípravků raději vyhnout. Před použitím jakýchkoliv přípravků byste se raději měli poradit s odborníky. Určitě byste ale neměli žádné chemické produkty používat, aniž byste si před tím přečetli návod k použití a varování.

Jestli budete řešit problém s přemnožením plovatek nebo okružáků, kteří by vám okusováním ničili vodní rostliny, můžete použít mnohem šetrnější způsob jejich odstranění. Stačí je, popř. jejich vajíčka, sesbírat pomocí síťky a přemístit je na jiné místo, kde nebudou škodit.

Datum: 25.10.2018 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.