Aktuality

Choroby trápící ryby v jezírku

Rybičky v zahradním jezírku

Rybičky v zahradním jezírku

Přestože ryby chované v zahradním jezírku nepatří mezi typické domácí mazlíčky i jim je potřeba věnovat dostatečnou péči. I ryby totiž ohrožují různé choroby, se kterými by si měl každý chovatel umět poradit. Správný chovatel se samozřejmě musí snažit chorobám u ryb předcházet, a to tím, že se bude co nejlépe starat o jezírko. Ani to ovšem není zárukou, že ryby budou vždycky zdravé.

Největší výskyt nemocí u ryb je na jaře. Ryby se probírají z poklidného stavu, jsou oslabené, a tudíž náchylnější k nemocím. Čím je ryba v lepší kondici, tím menší u ní hrozí riziko nákazy. Ryby je tedy potřeba neustále sledovat. Jakmile změní své běžné chování, je potřeba ryby důkladně prohlédnout.

Nemoci u ryb se nejčastěji děli podle původu na virové, plísňové, bakteriální a invazní choroby.

Nejčastějším zdravotním problémem jsou různé druhy plísní. Ty se objevují na kůži, žábrách nebo na ploutvích ve formě bílých chomáčků. Pokud není plíseň příliš rozšířená, je možné provádět léčbu přímo v jezírku. Chovatel by měl mít vždy po ruce vhodný léčebný prostředek, se kterým neprodleně zahájí léčbu.

Další častou nemocí je bakteriální infekce. Poznáte je podle toho, že objeví zvětšující se bělavá místa na tlamě a šupinách. Tato choroba vede k postupnému rozkládání ploutví, proto je potřeba umět ji včas identifikovat.

Ryby se také velmi často potýkají s vředovitostí, kdy se různě po celém těle ryb objevují vředovité skvrny. Trochu to vypadá, jako by maso bylo vyžrané. Kromě vhodných léčivých prostředků je důležité udržovat v jezírku čistou vodu.

Setkat se můžete také s nemocí známou jako infekční vodnatelnost. Ryba se zdá celá nafouklá a má vystouplé oči. Potýkají se s ní převážně ryby, které žijí ve špatných podmínkách, jsou po transportu nebo nedostávají správnou výživu. Na tuto nemoc zabírá speciální antibakteriální prostředek.

Datum: 25.4.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.