Aktuality

Betonové okrasné jezírko

Pokud se dnes někdo chystá, že si na své zahradě vybuduje okrasné jezírko, jistě pečlivě uvažuje o tom, z jakého materiálu by mělo vlastně být. Zahradní jezírko je možné vybudovat z různých materiálů.

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko

Máte-li představu, že se bude jednat jen o malé jezírko a moc vám nezáleží na jeho tvaru a velikosti, nejspíše si zvolíte již hotové plastové jezírko, které se běžně prodává v hobbymarketech. Takové jezírko stačí bez větších problémů jen usadit do vykopané jámy, okraje zaházet hlínou, zapojit jezírkovou techniku, a nakonec přidat pár rostlin a dekorací. Jestliže si chcete s tvarem a velikostí trochu pohrát, tak jako výchozí materiál pro stavbu jezírka zvolíte jezírkovou fólii.

Existují ale i lidé, kteří se rozhodnou vytvořit si jezírko s atypického materiálu a vrátit tak do života věci, které by se jinak vyhodily. Vytvořit jezírko tak můžete např. ze staré vany, lavoru, kýblu apod. Využít lze téměř všechno.

Na zahradě si okrasné jezírko můžete vybudovat také pomocí betonu. Betonová jezírka byla v oblibě před lety, kdy současné materiály nebyly k dostání. Dnes už se s nimi tolik nesetkáte. Na vině je i to, že beton je podstatně dražší materiál než plast či fólie a samotná výstavba jezírka je také dosti složitější. Na druhou stranu ale budete mít na zahradě něco originálního, do čeho se hned tak někdo nepustí. Výhodou betonového jezírka je také jeho dlouhá životnost. Nevýhodou je pak nutnost častých oprav.

Při budování betonového jezírka je potřeba především udělat pořádný podklad. Vše okolo jezírka by mělo být zarovnané a pořádně vyčištěné. Je to z toho důvodu, aby se zemina pod jezírkem nemohla pohnout. Jezírko by pak mohlo prasknout. V dnešní době se proto doporučuje vyložit vykopanou jámu geotextilií a případně i jezírkovou fólií.

O betonové jezírko je také potřeba se daleko víc starat. Např. se musí pravidelně ošetřovat penetrací a voděodolnou barvou.

Datum: 5.6.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.