Aktuality

Fólie do okrasného jezírka

Výstavba zahradního jezírka

Výstavba zahradního jezírka

Jedním z nejzajímavějších prvků každé zahrady je okrasné jezírko, které jistě upoutá pozornost každého návštěvníka. Čím je jezírko větší, tím větší zájem vzbudí. Vybudování takového jezírka ale není nic jednoduchého. Menší okrasné jezírko byste mohli vybudovat s pomocí již hotových plastových jezírkových nádrží. Pro stavbu rozměrnějšího jezírka je ale lepší využít jezírkovou fólii.

Jezírkových fólií existuje vícero druhů. Většinou se rozlišují podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Na výběr tedy máte PVC fólie, kaučukové EPDM fólie, kamínkové fólie a tekuté fólie.

Asi nejčastěji se setkáte s PVC variantou. K jejich výhodám patří bezesporu fakt, že je můžete pořídit i ve velkých formátech. Odpadnou vám tak starosti s lepením či svařováním jednotlivých kusů fólie. Také pokládka je poměrně jednoduchá, takže pokud jste jen trochu zruční, zvládnete ji sami bez pomocí odborné firmy. Pozor byste si měli dávat jen na záhyby, které vám při pokládání vzniknou. Velkou výhodou PVC fólií je také to, že neškodí ani vodním rostlinám ani rybám v jezírku.

Pouštíte-li se do větších projektů, tak pro vás jistě bude lepší variantou kaučuková fólie. Její silnou stránkou je především vysoká kvalita a dlouhá životnost (většinou se uvádí životnost 50 let). Je také velmi odolná, jak proti mechanickému poškození, tak i UV záření. Svou pevnost a pružnost si dokáže udržet také v zimních mrazech. Jsou ideální pro použití při stavbě jezírek, které nemají komplikované tvary. Stejně jako PVC fólie nezpůsobují žádné problém rostlinám ani živočichům.

Na trhu dnes můžete najít také tekutou fólii, která se prodává ve formě izolačního nátěru. Používá se na kovové či vybetonované plochy. Pro lepší výsledek musíte nanést více vrstev. Udává se, že 3 vrstvy nátěru vám vytvoří 1 mm tlustou fólii.

Posledním typem je pak kamínková fólie, která slouží především k dekorativním účelům. Používají se k zakrytí běžné jezírkové fólie na březích jezírka nebo k zakrytí šachet či filtrů.

Datum: 7.12.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.